جستجو

شما اینجا هستید :

آموزش ابزارهای طراحی در موهو

یکی از مهم ترین کارها برای ساخت انیمیشن طراحی شخصیت و محیط اطرافه که خوشبختانه نرم افزار موهو در رابطه با طراحی امکانات بسیاز زیاد و جالب توجهی داره که ما رو از نرم افزارهای جانبی بی نیاز میکنه.

یکی از مهم ترین کارها برای ساخت انیمیشن طراحی شخصیت و محیط اطرافه که خوشبختانه نرم افزار موهو در رابطه با طراحی امکانات بسیاز زیاد و جالب توجهی داره که ما رو از نرم افزارهای جانبی بی نیاز میکنه.

در این آموزش ابزارهای مربوط به طراحی یا draw را به تفکیک معرفی می کنیم و یک نکته ی مهم از هرکدام از ابزارها را بیان می کنیم :

با ما باشید :

ابزار طراحی

آموزش ویدئویی این ابزار ها در بخش طراحی و رنگ آمیزی در دوره آموزش رایگان انیمیشن گفته شده

ما ابزارها رو شماره گذاره کردیم و به ترتیب معرفی خواهیم کرد:

1- ابزار انتخاب – select points –

این ابزار برای انتخاب پوینت ها به صورت تکی و دسته جمعی استفاده می شود. در تنظیمات این بخش گزینه split رو داریم که پوینت ها رو دو برابر میکنه یا به عبارتی بین هر پوینت یک پوینت جدید ایجاد میکنه

  • برای انتخاب چند نقطه می تونید از کلید شیفت یا ابزار lasso mode استفاده کنین
  • با نگه داشتن موس بر روی ابزارها می تونید اسم ابزار و شورتکات اونو مشاهده کنید.

2– ابزار جابه جایی -transform points- این ابزار همین طور که از اسمش معلومه برای جابه جایی پوینت ها یا همون نقطه های کنترلی استفاده میشه حالا اگه کل نقاط رو انتخاب کنیم در نتیجه کل شکل جا به جا خواهد شد.

برای جا به شکل ها میتونیم از این ابزار در حالت طراحی و حال اجرای انیمیشن استفاده بکنیم

3- ابزار اد پوینت -add point – برای اضافه کردن پوینت به اشکال و میتونه ابزار اصلی برای طراحی تمام اشکال ما باشه که در دو حالت شکسته و منحنی طراحی مسیر رو انجام میده که اگه گزینه sharp corner رو تیک بزنیم گوشه ها رو به حات تیز و شکسته در میاره ودر صورت برداشتن تیک گوشه ها به صورت منحنی در میان.

ابزار طراحی

4– ابزار کروچر -curvature – با این ابزار میتونین گره های نوک تیز رو منحنی کنید و منحنی ها رو به حالت شکسته یا نوک تیز در بیارن با زدن علامت +/- میتونین حالت گره رو معکوس بکنید.و در گزینه کرویچر میتونین میزان خمیدگی رو تعیین کنید.

curve

5- ابزار فری هند – freehand-

برای طراحی آزادانه با موس مثل یک مداد و طراحی آسان با قلم نوری استفاده میشه که دارای تنظیمات خاصی هست بخصوص در مورد قلم نوری

6- ابزار دراو شیپ – draw shape – برای ترسیم شکلهای ساده از این استفاده کنید. مثل مثلث ، دایره ، چهارگوش ، ستاره …

  • اشکال دیگری مثل مارپیچ ، ساخت جدول با اضلاع سفارشی در این ابزار موجود می باشد
  • براش اشکال پیچیده هم میتونین از این اشکال استفاده کنین مثلا برای طراحی یک کلاه میتونید از یک بیضی شروع کنین و با اضافه کردن پوینت اون رو تکمیل کنین

7- ابزار حذف مسیر – delete edge برای حذف مسیر بین دو نقطه از این ابزار میتونی استفاده کنین مثلا برای رسم یک لیوان ابتدا یک مستطیل رسم می کنیم و سپس با این ابزار قسمت بالای شکل را پاک میکنیم.

8– ابزار آهنربا – magnet – این ابزار مانند یک آهنربا پوینت ها رو با خودش جابه جا میکنه که میتونین انذازه اونو کم و زیاد کینن در قسمت مگنت ریدیوس یا با گرفتن کلید alt و جابه جا کردن موس در حالت افقی

9- ابزار براش حبابی – blob brush از این ابزار برای رسم شکل آزاد اما توپر استفاده میشه که اندازه قلم میتونید کم و زیاد کنید.

blob brush
نمونه طراحی با بلاب

10- ابزار پاک کن – eraser –

برای پاک کردن دستی شکلها به کار میره و دقیق همون چیزی که میخواین رو پاک میکنه

11- ابزار پوینت ریداکشن – point erduction – در حقیقت این ابزار میاد پوینت های اضافی رو از شکل پاک میکنه اما چرا باید پوین ها رو کم بکنیم؟

  • هنگام چسباندن اشکال به استخوانها ممکنه یه تعداد پوینت جا بمونه
  • موقع حرکت دادن یا تغییر شکل، پوینت های زیاد باعث در هم ریختگی شدید میشن
  • جا به جایی پوبنت ها مشکل تر خواهد بود

نکته مهم : همان طور که پوینت های زیاد باعث مشکلاتی میشه پوینت های کم هم مشکلات زیادی رو میاره پس پیشنهاد می کنیم پوینت ها همشه متناسب باشد

ابزار طراحی
drawTools

12- ابزار قلم پخش کننده – scatter brush – کار این ابزار پراکنده کردن یک سری شکل های از پیش ساخته شده است و از میتوان به انواع حشرات ، ماهی ها و .. اشاره کرد

scatter brush
شکل های ترسیم شده با اسکتر براش

نکته : برای پراکنده کردن شکل های دلخواه ابتدا اشکال رو انتخاب کنید و کپی کنید : Cntrl + C – بعد در قسمت انتخاب نوع قلم -use clipboard- را بزنید.

13-ابزار پرسپکتو – perspective points – برای ایجاد حالت پرسپکتیو برای اشکال و پوینت ها ، توجه داشته باشین که برای فعال شدن ابزار حداقل 2 پوینت انتخاب شده باشه و برای تغییر حالت عادی، کل پوینیت های شکل رو انتخاب کنید.

14- ابزار شیر – shear point – برای جابه جایی پوینت ها به صورت موازی مثلا تبدیل مستطیل به متوازی الاضلاع استفاده میشه.

ابزار طراحی

15- ابزارخم کردن – bend points-

بازم از اسمش معلومه! برای خم کردم اشکال میتونین ازش استفاده کنین.

16- ابزار نویز – noise – برای ایجاد نویز و تغییر اشکال ابزار را انتخاب کنید و موس را به جپ و راست بکشید

نویز در انیمیشن موهو

روزگار خوش

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *